Životnosť alpských drevodomov vyráža dych

Úvod BlogŽivotnosť alpských drevodomov vyráža dych

Domy odolné nástrahám mrazu, vetru, aj času

Vytvorené 07. 11. 2016

Hlboko v Talianskych Alpách, v nehostinných podmienkach, v nadmorskej výške 1.800 m.n.m., sa nachádza známa dedinka Livigno, ktorý je najmä turistickým rajom pre mnohých športových nadšencov. Malebnú scenériu dotvárajú tradičné alpské domčeky z dreva. Málokto vie, že mnohé tieto pozostatky pôvodnej architektúry sú staré nie desiatky, ale stovky rokov. Ako je možné, že stále stoja a dodnes odolali návalom snehu, vetru či mrazu?

Drevo ako stavebný materiál je v dnešnej dobe často podceňované. Mnohí ľudia sa nechajú unášať trendami moderných syntetických materiálov a drevo považujú za nestabilné a zastaralé.

Pri pôvodných drevodomoch, ktoré prežili viac ako 500 rokov si treba uvedomiť 3 hlavné prvky danej oblasti. Jednalo sa o les, lúku a sneh.  Vzhľadom extrémne podmienky sa tu udržali iba veľmi odolné druhy, ktoré rástli veľmi pomaly. Pre dobytok, pasúci sa na lúkach bolo potrebné tieto oblasti odlesňovať. Toto drevo sa stalo základným stavebným prvkom na všetkých drevodomoch.

Ako vyzerá pôvodný drevodom?

Tieto tradičné domy boli postavené bez základov, len na nasucho naukladanom kameni, bez špeciálnych izolácií alebo zateplenia, či vykurovania. Zabrániť tepelným stratám pomáhala sedlová strecha s miernym sklonom, vďaka čomu sa na nej sneh udržal dlhšie, a malé dvojité okienka.

Je zrejmé, že už naši predkovia najlepšie vedeli, ako efektívne a ekologicky využiť materiály, ktoré nám ponúka príroda okolo nás. V súčasnosti, po viac než 500 rokoch technologického pokroku, týmto materiálom a ich fyzikálnym vlastnostiam rozumieme oveľa viac. Navyše naše domy nestaviame v extrémnych klimatickýh podmienkach. Je preto na nás, aby sme prehodnotili našu voľbu bývania, a uvedomili si, že to najjednoduchšie riešenie je často najlepšie.