Drevostavby budú väčšie...a vyššie: Zákon už povoľuje až 5 poschodí

Úvod BlogDrevostavby budú väčšie...a vyššie: Zákon už povoľuje až 5 poschodí
Vytvorené 27. 06. 2018

Ak ste si mysleli, že drevostavby sú určené len pre bungalovy, či menšie rodinné domy, je to chyba. Vo svete existuje viacero príkladov, kedy drevo tvorí základ konštrukcie aj u mohutných administratívnych budov. Až takých diel sa na Slovensku asi ešte nejaký čas nedočkáme, no napriek tomu sa drevostavbám blýska na lepšie časy. Revízia normy o požiarnej bezpečnosti stavieb STN 92 0201-2 totiž umožňuje pri dodržaní určitých podmienok stavať aj 5 podlažné drevostavby.

Základom je dokonalá izolácia a protipožiarne opláštenie celej drevenej konštrukcie a nehorľavá izolácia. Už aj odborníci na Slovensku tak pripúšťajú, že kvalitne postavená drevostavba sa v parametroch bezpečnosti nijako nelíši od klasických murovaných stavieb.

Projekty drevostavieb sú nielen odolné, ale aj mimoriadne flexibilné a ekonomicky výhodné. Produkujú menej odpadu a sú rýchlejšie na proces výstavby. Drevo je navyše veľmi zdravým materiálom pre bývanie. Aj to je dôvodom, prečo vo svete každoročne obľuba drevostavieb neustále rastie.

poschodove drevostavby 6
Vo svete sú v použití dreva pri výškových budovách ešte o krôčik napred. Zatiaľ čo my sa budeme tešiť z piatich poschodí, najvyššia drevostavba v Nórsku má poschodí hneď 14, študentské domovy v Kanade zase 12. Nejde o nič výnimočné. Podobné výškové stavby z dreva nájdeme aj Paríži, či Štokholme.

Obytné, či administratívne budovy však nie sú jedinou cestou, ako sa drevo hlási v oblasti konštrukcii o slovo. Pre príklady nie je treba chodiť ďaleko. V susednom Rakúsku v mestečku Klagenfurt sa týči stavba, ktorá sa už niekoľko rokov pyšní prívlastkom najvyššia drevená rozhľadňa na svete. Táto krásavica má až 100 metrov a jej výstavba stála 8 miliónov EUR. Skvelý tip na výlet, čo poviete?

6. pinterest .co .uk 2