Farby v interiéri: 50+ inšpirácií ako na modrú u vás doma

Úvod BlogFarby v interiéri: 50+ inšpirácií ako na modrú u vás doma
Vytvorené 27. 11. 2017

Modrá je letná obloha, modrá je morské hladina. Dve veci, ktoré väčšina z nás jednoducho môže. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo je modrá farba dlhodobo najobľúbenejšou na svete. Jej obrovskou výhodou je to, že má mimoriadne veľa podôb a odtieňov. Niekto miluje kráľovskú parížsku tmavú, niekomu lichotia svetlé tyrkysové tóny, no pravdou je, že modrú miluje bez takmer bez výnimky každý.

Je pozoruhodné, že pre modrú farbu neexituje označenie v žiadnom starovekom jazyku. Pre modrú farbu nenájdete označenie ani v starogréčtine, ani v hebrejčine, ani v starovekých verziách čínštiny, japončiny, či v jazyku starovekého Ríma. Historici sa zamýšľajú nad tým, či naši predkovia modrú nevnímali alebo či bola pre nich natoľko nebeská a božská, že sa jej meno obávali vysloviť.

modra 11

My však modrú farbu milujeme a vyhľadávame. S ohľadom na jej obrovskú variabilitu je možné modrou farbou dosiahnuť rôzne psychologické účinky: Pastelová nebesky modrá farba upokojuje, tmavá modrá pôsobí seriózne a dôstojne, tyrkysová je hravá a kreatívna.

Modrú farbu môžete v interiéri smelo použiť na steny, alebo vo forme doplnkov. Skvele sa hodí ku všetkým štýlom a výborne sa kombinuje s inými farbami. Je možné ju kombinovať s bielou, sivou aj čiernou. Skvele sa dopĺňa aj s kontrastnými farbami ako sú žltá, oranžová či červená.

Modrá jednoducho praje fantázii. Platí však pravidlo, že by ste sa pri zariaďovaní mali držať jedného odtieňu modrej – hoc v rôznych intenzitách.

modra 50

Viac inšpirácií na tému krásneho bývania nájdete aj na našom Facebooku. Pridajte sa k našim fanúšikom a nechajte sa prekvapovať trendovými inšpiráciami pre bývanie, aj super ponukami od IQ-ekodom. Na Facebooku nás nájdete tu...