Farby v interiéri: 50 odtieňov zelenej
Úvod BlogFarby v interiéri: 50 odtieňov zelenej
Vytvorené 18. 01. 2018

Zelená farba je pre väčšinu z nás spojená najmä s prírodou. Veď aj v angličtine je pomenovanie tejto farby synonymom pre trávnik. Nemusíte byť zapáleným futbalovým fanúšikom, aby ste zelenú milovali. Po pravde, milujú ju mnohí. Nie je preto nič zvláštne na tom, že v rebríčku obľúbenosti je zelená veľmi... veľmi vysoko a často bojuje o prvú priečku s najobľúbenejšou modrou.

Ide o farbu na stupnici svetelného spektra o intenzite 495 až 570 nm. Pokiaľ vám tieto čísla nič nehovoria, nezúfajte. Dôležité je vedieť, že má mimoriadne široké spektrum odtieňov a aj vďaka tomu je skvelou voľbou do interiéru.

01

V európskej kultúre sa zelená farba spája s atribútmi ako je život, príroda, rovnováha, čerstvosť, ale aj bezpečnosť, či zdravie. Pre príklady nie je treba chodiť ďaleko. Stačí si spomenúť na zelenú na semafore, či množstvo liekov a výživových doplnkov v krabičkách zelenej farby. Koniec koncov aj samotným znakom lekární je zelený kríž.

Ako všetko na svete aj zelená farba má svoje pozitívne aj negatívne aspekty. S tými pracuje nielen terapia farbou, ale treba s nimi počítať aj v prípade, že sa rozhodnete pre zelenú pri zariaďovaní svojho interiéru. Tými pozitívnymi stránkami sú už zmienený pocit vitality, čerstvosti, či v prípade tmavších odtieňov elegancie, harmónie, tolerancie a bezpečia.

63

Keď sa to však so zelenou preženie, môže to pôsobiť nielen rušivo, ale podporovať tiež emócie ako žiarlivosť, prílišná ambicióznosť, či zlosť. Úprimne, však ste už niekedy minimálne počuli frázu „zozelenieť od zlosti“? Pri použití zelenej farby, rovnako ako každej inej, teda platí – treba dvakrát merať a raz rezať – alebo natierať.

Ako dostať zelenú do interiéru

Ak chcete vniesť do svojho interiéru trochu  prírody v podobe zelených tónov, máte nepreberné množstvo možností. Mali by ste však pamätať na niekoľko základných pravidiel:

  • Jemné, pastelové tóny navodzujú pocit bezpečia, pohody a harmónie. Je  možné jú bez problémov použiť na strop, alebo steny, či podlahu.
  • Stredná zelená farba vo vhodne zvolenom odtieni na veľkej ploche vytvorí pocit bezpečia a pokoja.
  • Tmavé zelená môže z dlhodobého hľadiska na veľkých plochách pôsobiť rušivo. Je však mimoriadne elegantná v podobe doplnkov, či dominantných kusov nábytku, ako je sedačka, či pekná štýlová komoda. V prípade, že ju chcete za každú cenu použiť na stenu, nemalo by to byť v miestnosti, kde trávite väčšinu času. Vaše oči by sa veľmi rýchlo unavili.

65

 

  • Svetlá zelená farba s prímesou žltej evokuje čerstvosť. Hodí sa do kuchyne či jedálne. Je však vhodné ju kombinovať s farbami, ktoré podporujú chuť do jedla, ako sú žltá, či červená. Ak neveríte, spomeňte si akými farbami hýria najznámejšie fast-foodové reťazce.
  • Smaragdová zelená je mimoriadne elegantná a hodí sa do obývačky či spoločenskej miestnosti. V tomto prípade je vhodné voliť ju vo forme pekného kusu nábytku alebo doplnkov.
  • Zelená s prímesou modrej sa ideálne hodí do spálne alebo kúpeľne.
  • Pokiaľ si netrúfate zelenú farbu použiť na veľkých plochách, či nábytku, dokonale vám poslúžia aj vhodne zvolené zelené doplnky – vankúše, koberce, závesy... a samozrejme aj zelené kvety.

Inšpirujte sa, ako možno zelenú farbu využiť pri zariaďovaní interiéru, v našej galérii alebo priamo na našom Facebooku a Instagrame. Pridajte sa k našim fanúšikom, sledujte nás a žiadna novinka ani tip vám neunikne.