Farby v interiéri: Žltá je farbou slnka, nabije vás energiou a šťastím

Úvod BlogFarby v interiéri: Žltá je farbou slnka, nabije vás energiou a šťastím
Vytvorené 30. 03. 2018

Žltá farba nepatrí k najobľúbenejším farbám. Ani v interiérovom dizajne ani vo všeobecnosti. Je to zvláštne a dá sa to vysvetliť azda len tým, že je veľmi energická a pre väčšinu z nás príliš silná, než aby sme ju dokázali dlhodobo dobre znášať. Avšak aj so žltou farbou sa dajú robiť v bytovom dizajne divy, ak viete ako na to.

Žltá farba je farbou slnka, je žiarivá, plná energie, tepla a šťastia. Podporuje optimizmus, sebavedomie a pocity šťastia. No pokiaľ to s ňou preženiete, môže vás znervózňovať. Preto je dobré ju používať ako farbu doplnkovú a kombinovať ju s inými farbami.

clanok zlta 01

Žltá má mnoho odtieňov. Od jemnej krémovej až po žiarivo žltozelenú. Neexituje kľúč, pre ktorý odtieň žltej sa rozhodnúť. Mali by ste dať na svoj pocit a intuíciu. Jednoducho povedané - Tá, ktorá sa vám bude páčiť, je tá pravá.

Treba tiež starostlivo zvážiť v ktorej miestnosti ju použijete a v akom množstve. Najvhodnejšia je do predsiene, kto vytvorí prostredie srdečne vítajúce hostí aj vás samotných u vás doma, alebo v miestnosti, kde trávite rána, aby vás nabila energiou. Naopak nie je vhodná do spální a detských izieb. V prvom prípade by vám brala spánok, v prípade druhom zase riskujete, že vaše deti budú mierne povedané hyperaktívne.

clanok zlta 22

Pokiaľ ide o farebné kombinácie, tak príjemných na oko je hneď niekoľko. Veľmi elegantne pôsobí žltá so sivou, pričom sivá ju trochu utlmí. Ak naopak hľadáte niečo svieže, treba ju skombinovať s bielou. A pokiaľ dávate prednosť vyváženosti, môžete vyskúšať kombináciu s fialovou. Treba však dbať na zlaté pravidlo všetkých farebných kombinácií – farby by mali byť v podobnej intenzite. Výraznú žltú preto kombinujte s tmavou sivou až antracitovou a krémovú naopak s popolavou.

clanok zlta 11

Ďalšie inšpirácie pre bývanie nájdete pravidelne priamo na našom Facebooku a Instagrame. Pridajte sa k našim fanúšikom, sledujte nás a žiadna novinka ani tip vám neunikne.