Myslíte si, že ceny elektriny sú vysoké?

Úvod BlogMyslíte si, že ceny elektriny sú vysoké?
Vytvorené 08. 11. 2016

Elektrina, plyn a voda. Tri nevyhnutné súčasti fungovania každého domova, ktorých ceny vedia výrazne ovplyvniť naše hospodárenie. Mnohí ľudia považujú využívanie elektrickej energie na vykurovanie predražené. Nemajú však pravdu. 

Ceny elektriny a plynu na burzách sú aktuálne výrazne nižšie oproti cenám, s akými slovenský regulačný úrad počítal pri stanovovaní cien energií na rok 2016. A táto tendencia by podľa prognóz mala pokračovať aj v roku 2017.

Prečo tomu tak je?

Za nízke ceny vďačíme niekoľkým faktorom. Jednak slovenskej regulačnej politike, ďalej trhovej cene na pražskej burze, ktorá už niekoľko rokov po sebe klesá a v neposlednom rade je to nárast konkurenčných distribútorov na našom trhu. 

Oplatí sa využívať vo svojom dome výlučne elektrickú energiu?

Jednoznačne áno, a nie je to len vďaka výrazne zníženým nákladom (až o 75 %). Ďalším z dôvodov je aj široké spektrum jej zdrojov, pričom najčastejšie sa využíva elektrická energie vyrobená v jadrových a tepelných elektrárňach. Okrem nich existujú však aj ďalšie zdroje, ako napr. veterné a vodné elektrárne, slnečné elektrárne, elektrárne na biomasu či geotermálne elektrárne, ktoré sa momentálne stávajú čoraz obľúbenejšími alternatívnymi a obnoviteľnými zdrojmi elektriny.

Ako presne ušetríte na energiách v ekodome?

Vďaka týmto faktorom – klesajúca cena, viacero zdrojov a výber dodávateľov robia z elektrickej energie ten najefektívnejší a najvýhodnejší zdroj pre ekologické bývanie. 

Konkrétny príklad: 
Priemerné mesačné náklady na bývanie pohybujú približne okolo 50€ – 60€. Vykurovanie z toho predstavuje približne 15€. Pri bežnom bývaní je to až 150€, čiže takmer trojnásobok. Ak sa na to pozrieme z dlhodobého hľadiska, počas splácania hypotekárneho úveru (30 rokov x 12 mesiacov) sa ušetrená suma môže vyšplhať až na 54 000€. 

Preto v IQ – Ekodom preferujeme elektrickú energiu ako najekologickejší a najšetrnejší zdroj. Vďaka výberu špecifických materiálov, minimálnym únikom tepla a využívaniu termostatov vieme zabezpečiť tú najvyššiu možnú úsporu vo vašej domácnosti.