Tipy, ako pripraviť domov bezpečný pre deti

Úvod BlogTipy, ako pripraviť domov bezpečný pre deti
Vytvorené 20. 10. 2017

Dieťatko je to najkrajší dar. Na tom sa zhodnú všetci nastávajúci rodičia. Ak patríte práve k tejto skupine, mali by ste zbystriť pozornosť. Bábätko dá vašim dňom celkom novú perspektívu. Na rutinu zabudnite. Zmení sa celkom všetko. Mnoho zábavy, mnoho dobrodružstiev. Ale tiež mnoho strachu. Ako rodič budete neustále v strehu, aby sa vášmu drobcovi niečo nestalo. Je dobré sa na túto veľkú udalosť pripraviť skôr, než príde deň D. Buďte pripravení. Máme pre vás niekoľko dobrých tipov, ako svoj domov pripraviť na príchod vášho malého princa či princeznej.

baby 2032300 1920

Pozor na prach a alergény

Skôr než sa vrátite z pôrodnice, mali by ste spraviť veľké upratovanie – doslova. Čistota, čerstvý vzduch a zdravé prostredie je jednou zo základných potrieb vášho bábätka. Poriadne sa po dobe porozhliadnite. Staré plyšové hračky? Závesy? Koberce? To všetko môže byť zdrojom alergénov a spôsobovať respiračné problémy. To, čo sa dá odstrániť by ste mali oželieť, to. Zvyšok vyčistiť a vyprať.

Postarajte sa o kuchyňu

Kuchyňa plná nožov a iných nástrojov je pre malých lezúňov ako bojové pole. V prvom rade skontrolujte, že všetko, čo je ostré uchovávate v bezpečne uzavretých priestoroch. Zásuvky a skrinky opatrite poistkami proti otvoreniu. Pokiaľ ich nemáte k dispozícii, dočasne určite dobre poslúži aj dômyselne umiestnená gumička.

Ochráňte rohy

Stoly, skrinky, či iný nábytok s ostrými hranami je ako magnet na hlávky malých nezbedníkov. Je to bolestivé a tiež nebezpečné. Urobte svoj domov bezpečnejším miestom tým, že ochránite rohy mäkkými podložkami. Okrem klasickým gumových, si môžete vyrobiť aj vlastné chrániče z mäkkého plyšu.

Pozor na schody

Akonáhle sa vaše zlatíčko začne po byte či dome pohybovať, neoddýchnete si. Jeden by potreboval 10 očí, aby všetko ustriehol. Miesta, ktoré sú najnebezpečnejšie, sú z nepochopiteľného dôvodu aj najväčším pokušením. Schody sú pre deti ako hory, na ktoré sa treba stoj čo stoj vydriapať. Preto by ste vstup na schodisko mali chrániť čo najdômyselnejším a najťažšie prekonateľným zábradlím.

Kozmetika a čistiace prostriedky vždy uzavrite

Čističe, prací prášok, kozmetika. Sú farebné a v detských očiach mimoriadne chutné. Priam lákajú k tomu, aby ich okúsili. Poriadne sa po byte rozhliadnite a všetko upracte do zamknutej skrine. Akonáhle minimalizujete riziko, že si dieťa pomýli kapsuly na pranie so sladkosťami, bude sa vám ľahšie spávať.

Rohožky a kusové koberce

Možno sa to nezdá, ale aj tieto môžu predstavovať isté riziko. Najmä od chvíle, kedy sa lezenie zmení na beh a váš byt na parcourové ihrisko. Dieťa sa na nich môže ľahko pošmyknúť a nepríjemný pád je na svete. Ak sa ich nechcete či nemôžete vzdať, opatrite ich protišmykovými podložkami.

baby 921293 1920

Elektrické zariadenia, zásuvky a káble

Skontrolujte všetky zásuvky vo svojom byte. Tie, čo nepoužívate, opatrite poistkami. Káble upevnite a kryte tak, aby ich nenechavé rúčky nemohli len tak ťahať. Urobte to čo najskôr. Možno by vás prekvapilo, akú silu dokáže taký drobec vyvinúť. Ak chcete zabrániť tomu, aby na seba stiahol televízor, či iný spotrebič, nemali by sa káble len tak povaľovať a voľne visieť.

Dvere a zábradlia

Zábradlie skvele ochráni váš balkón. No musíte mať na pamäti, že človiečik, ktorého ste si priniesli domov, je oveľa menší a pružnejší ako vy. Dobrú službu vám v tomto prípade spravia napríklad zábrany z rákosia. Pri dverách zase použite zarážky proti ich samovoľnému zatvoreniu či otvoreniu.

Revízia v domácej záhradke

Kvety sú skvelé, čistia a zvlhčujú vzduch a skvele vyzerajú v každom interiéry. Ale nie všetky idú ruka v ruke s vašimi rodičovskými povinnosťami. Niektoré rastliny, čo doma bežne pestujeme, sú pri požití jedovaté a tak by ste ich mali z dosahu detí odstrániť.

Môže to znieť prehnane, no opatrnosti nie je pri deťoch nikdy nazvyš. Deti sú prirodzene zvedavé. Radi objavujú, skúšajú a objavujú nové veci. Ak zabudnete na všetko, čo sme v tomto krátkom návode uvideli, postačí si zapamätať to najjednoduchšie pravidlo pre domov bezpečný pre deti – všetko, čo je na dosah, dosiahnuté bude.

Viac inšpirácií na tému krásneho bývania nájdete aj na našom Facebooku. Pridajte sa k našim fanúšikom a nechajte sa prekvapovať trendovými inšpiráciami pre bývanie, aj super ponukami od IQ-ekodom. Na Facebooku nás nájdete tu...