Prečo Ekodom

Úvod Prečo ekodom

MODERNÉ, EKOLOGICKÉ BÝVANIE, SPĹŇAJÚCE POŽIADAVKY AJ NAJNÁROČNEJŚÍCH KLIENTOV

Stavby od IQ-ekodom spĺňajú všetko, čo si od bývania môžete želať. Moderný dizajn, špičkové remeselné spracovanie, vysoký štandard materiálov a ekologickosť. Pre nás je štandardom len to najlepšie a sme pripravení dokázať vám, že bývanie snov nemusí znamenať kopec stresu, vybavovania a starostí.

Ekologické bývanie je už niekoľko rokov trendom v západných krajinách. IQ-ekodom vám dáva možnosť žiť nielen ekologicky, ale aj moderne a krásne. Rozhodli sme sa prevziať zodpovednosť na vlastné plecia. Preto Domy projekty zastrešujeme od A po Z a vašou jedinou starosťou je sa nasťahovať.

Stále viac ľudí si uvedomuje, že šetriť na začiatku na lacných materiáloch a amatérskych remeselníkoch sa nevypláca. Investícia do nízkoenergetického bývania sa vracia už v priebehu niekoľkých rokov na minimalizácii spotreby energií vďaka unikátnym materiálom a postupom, ktoré používame.

Hlavné výhody

IQ – ekodom vám zaručuje profesionálny prístup, vysoký štandard, nadčasový dizajn a najmä nízkoenergetické vlastnosti vášho budúceho bývania.

 • Nadštandardné bývanie

  Sme presvedčení, že si naši klienti zaslúžia len to najlepšie. Preto sú pre nás vysoko kvalitné materiály a komponenty štandardom. Preto dbáme na výber a preverovanie dodávateľov, preto pracujeme s vlastným overeným tímom a podrobne dohliadame na každý krok projektu. Vyberáme pre vás atraktívne lokality a projekty rodinných domov v týchto lokalitách vytvárame s ohľadom na potreby vás – zákazníkov. Aby sme vám ponúkli bývanie, ktoré budete od prvej chvíle označovať ako svoj vysnívaný domov.

 • Nízkoenergetické bývanie

  Prevádzkové náklady sú v stavbách IQ-ekodom až trojnásobne nižšie ako pri bežných domoch.

  Nízkoenergetické bývanie:
  Kúrenie je zabezpečené výlučne elektrickou energiou. Tá už nie je najdrahšou formou energie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Na Slovensku zdravá konkurencia a ceny elektriny stále klesajú, medziročne v priemere až o 5 %.

  Každá z miestností má vlastný termostat a je preto regulovaná oddelene. Termostat reaguje okamžite na pokles teploty a do 5 minút vie vykúriť celú miestnosť. Keď dosiahne požadovanú teplotu, automaticky sa vypne. Navyše steny neodvádzajú žiadne teplo. Takto stačí kúrenie denne zapnúť dva razy po cca 5 minút.

  Len pre porovnanie, vodovodné kúrenie zohrieva priestory približne 4-5 krát dlhšie. Tak isto sme zatiaľ v žiadnom z našich domov nepoužili plyn. Pre prípad výpadku elektrickej energie navyše do každého domu ako bonus poskytujeme krby na bioalkohol, ktorý je veľmi ekologický. Navyše nepotrebuje komín, čiže nevypúšťa žiadne splodiny.

  Zo skúseností vieme, že naši klienti sa väčšinou do dvoch rokov sami naučia efektívne kúriť a svoju úsporu ešte viac maximalizovať.

  A čo izolácia v lete? 
  Dobre izolovaný dom vám ponúka želaný komfort aj v lete. Jediný spôsob, akým sa môže ohriať, je cez sklo. Túto otázku však riešime hneď niekoľkými spôsobmi – hliníkovými alebo bambusovými žalúziami a fóliami. Domy s takouto tieniacou technikou dokážu udržať teplotu až o 5 ℃ nižšiu ako bežné stavby.

 • Suchá výstavba

  Nepoužívame takmer žiadne vlhké postupy ani materiály.
  Všetky procesy výstavby sú prevedené nasucho, tak isto drevo kupujeme vopred vysušené. Jediným mokrým procesom je betónový poter podlahy. Aj pri tomto kroku však používame polosuché zmesi. Aj takýto poter má spotrebu vody približne 1000 litrov. Preto pred finalizáciou podlahy (položením parkiet) dávame do domov na 2 týždne 5 japonských odvlhčovačov, ktoré vírením horúceho vzduchu zvyškovú vlhkosť z poterov vyťahuje.

  Za prvých 5 dní odvhlčovania vylejeme z každej nádob približne 10 litrov vody denne (spolu teda cca 250 litrov), a za zvyšných 10 dní celkom ďalších 250-300 litrov. Ostatná voda sa prirodzene odparí alebo ju vstrebe betónový poter. Tesne pred položením parkiet meriame finálnu vlhkosť podlahy. Tá nesmie byť vyššia než 10–12 %.

  Pri bežnej stavbe je to len v prípade podláh vlhkosť na úrovni približne 40-50 %. Pri tehlových alebo murovaných domoch, ktoré sa stavajú niekoľko mesiacov, a za použitia vlhkých procesov, sa takého odvlhčenie nedá použiť. Do stavieb sa tak dostane niekoľko tisíc litrov vody. Tá sa postupne uvoľňuje až 10 rokov, čo často spôsobuje ich obyvateľom rôzne zdravotné problémy (napríklad astmu či alergie).

 • Rýchla výstavba

  Bežné stavby dokončujeme v priemere do troch mesiacov. Vďaka viacerým súčasne pracujúcim tímom pracujeme efektívne, a vy tak môžete bývať už o tri mesiace – a to aj v prípade, že ste si IQ-ekodom vybrali v počiatočných fázach projektu. Máme vlastnú projekčnú kanceláriu a výrobnú halu, a naši zamestnanci sú bez výnimky odborníkmi vo svojom obore. Stavbu tiež vďaka našej montážnej hale vieme realizovať celoročne a počasie nás takmer neobmedzuje.

 • Zdravé bývanie

  Pri našich projektoch používame najmä prírodné materiály, takmer výlučne smrekové drevo. Zdravé je najmä kvôli suchej výstavbe. Minimálna vlhkosť zabezpečuje to, že sa v dome nemnožia spóry a nevznikajú početné zdravotné problémy ako alergie, či astma. Naše stavby tiež vďaka prírodným materiálom pôsobia čistejším dojmom.

 • Bezpečnosť

  Naše stavby spĺňajú samozrejme všetky všeobecné protipožiarne normy a vďaka pružnosti sú dokonca odolnejšie voči zemetraseniu. Aj v takýchto prípadoch popraskajú maximálne rohy stavby, ale nenaruší sa celková konštrukcia. Celková životnosť u stavieb IQ-ekodom je vyššia ako pri tehlových domoch.

Ako funguje úspora energie?

Ekologické bývanie vie ušetriť na energiách ročne až 75 %.  Preto garantujeme kompenzáciu vyšších vstupných nákladov už do 8 – 10 rokov.

 

 

Ako funguje úspora energie?

Ako dochádza k úspore?

Zatiaľ čo réžia bežnej tradičnej stavby sa mesačne pohybuje okolo 150 €, pri ekologických domoch s priemernou rozlohou okolo 120 m2 je to len 50-60 €.

Keďže máme vlastnú projekčnú kanceláriu a výrobnú halu, vlastnostiam našich materiálov dokonale rozumieme. Takto vieme ich pozitívne vlastnosti maximálne využiť, tak aby boli splnené všetky požiadavky na nízkoenergetické bývanie.

 

 

 

Elektrická energia

Elektrická energia

Naše stavby využívajú takmer výhradne elektrickú energiu. Tá je napriek všeobecnému názoru lacnejšia ako napr. zemný plyn.

Materiály

Materiály

V najväčšej možnej miere používame drevo. Drevo je surovina, ktorá sa pri stavbách používa od nepamäti a naši predkovia vedeli prečo. Je to výborný izolant. Navyše sa ľahko ťaží a navyše patrí medzi obnoviteľné zdroje.

Skladba steny

Skladba steny

Steny našich domov sa skladajú až z 11 vrstiev. Každá vrstva je výhradne z certifikovaných vysokokvalitných materiálov. Takáto štruktúra zabezpečuje maximálnu možnú izoláciu tepla.

Konštrukcia

11 vrstiev certifikovaných vysokokvalitných materiálov, ktorých skladba zabezpečuje maximálnu možnú izoláciu tepla.

Konštrukcia
1 Fasádna farba 2 mm

Fasádna farba 2 mm

Široká škála trendových akrylátových farieb značky JUB, ktoré sú dlhotrvácne a samočistiace.

2 Penetrácia 0.2 mm

Penetrácia 0.2 mm

Zabezpečuje spevnenie nesúdržných podkladov.

3 Polystyrén 150 mm

Polystyrén 150 mm

Ľahký, zdravotne nezávadný materiál s nízkou nasiakavosťou.

4 Armovacia malta so sklotextilnou tkaninou 5 mm

Armovacia malta so sklotextilnou tkaninou 5 mm

Jedna z hlavných súčastí izolácie.

5 OSB3 doska 12 mm

OSB3 doska 12 mm

Emisná trieda E1, na všeobecné používanie v suchom prostredí v interiéri.

6 Minerálna vata 160 mm

Minerálna vata 160 mm

Používa sa k tepelnej, protipožiarnej a zvukovej izolácii.

7 Nosný rám panelu 160 mm

Nosný rám panelu 160 mm

Základná časť nosnej konštrukcie

8 OSB3 doska 12 mm

OSB3 doska 12 mm

Emisná trieda E1, na všeobecné používanie v suchom prostredí v interiéri.

9 Parozábrana 0.2 mm

Parozábrana 0.2 mm

Určená na ochranu tepelných izolácií.

10 Sadrokartón

Sadrokartón

11 Biely náter

Biely náter

Vyznačuje sa hladkosťou a udržuje ideálne prostredie.

Stavebné materiály

V IQ - ekodom dbáme na kvalitu a izolačné vlastnosti našich materiálov. Dominantnou súčasťou je samozrejme drevo, konkrétne smrekové. To dovážame v podobe KVH hranolov, ktoré sú konštrukčne napájané pomocou klinových spojov. Táto technika zabraňuje trhlinám, krúteniu a iným degradáciám dreva.

Vlastná projekčná kancelária

Naši profesionálni projektanti a architekti pracujú na návrhoch projektov IQ-ekodom, aby vám ponúkli skutočne špičkové bývanie. Skúsenosti zo zahraničných trhov, neustále sledovanie trendov a hľadanie najlepších možných riešení. To sú tri piliere, vďaka ktorým už viac ako 20 rokov tvoríme váš domov.

Vlastná projekčná kancelária

Výrobná hala

V teple, suchu a bez vonkajších vplyvov tu prebieha profesionálna montáž našich ekodomov. Stavbu vďaka našej montážnej hale vieme realizovať celoročne. Celý proces je prísne kontrolovaný. Aby bolo vaše nové bývanie dodané skutočne v špičkovej kvalite.

DSC07027
DSC07036
DSC07037

Priebeh výstavby

Pozrite sa, ako sa postupne, v priebehu niekoľkých týždňov, postaví ekologické byvanie.

Vlastná projekčná kancelária

Kvalitná stavba sa začína od základov

1 s
3 s
4 s
8 s
11 s
16 s
20 s
23 s
27 s
37 s
40 s
43 s